(I) W niedzielę, 9 sierpnia Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej dotarł do Jędrzejowa.

Władze województwa, powiatu i gminy, powitały uczestników marszu.
Najpierw odbyła się uroczysta msza św. w Klasztorze Cystersów, gdzie modlono się w intencji Ojczyzny. Później rozpoczęło się spotkanie przed pamiątkową tablicą na rynku pod Muzeum im. Przypkowskich. Odśpiewano hymn Polski i pieśń żołnierską „My Pierwsza Brygada”.

Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna skierował słowa do maszerujących:
Drodzy uczestnicy Marszu – dziękujemy za WASZ trud i poświęcenie w upamiętnieniu wydarzeń z 1914 r.  Wszystkie wichry historii, ciemne chmury nad Polską są niczym
w porównaniu z siłą naszego patriotyzmu. W dominie krwi pokolenia Polaków widziały nadzieję na przyszłość. Siła duch, wiara w ideały, solidarność, poświęcenie to wartości, które nie przemijają. Te wartości przyświecają żołnierzom Józefa Piłsudskiego i są na pewno drogowskazem dla Was dla również winny być i dla nas.
Pamiętajmy, że przodkom winniśmy PAMIĘĆ, a OJCZYŹNIE – MIŁOŚĆ, aby Ojczyzna Nasza była zawsze WOLNA i CORAZ PIĘKNIEJSZA. –  powiedział Starosta Paweł Faryna.

Przemawiali również Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Marek Bogusławski
i Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek.

W dalszej części uroczystości przedstawiciele władz i  uczestnicy marszu złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej pobyt Pierwszej Kompanii Kadrowej oraz Józefa Piłsudskiego
w Jędrzejowie.

(II) W poniedziałek, 10 sierpnia na placu Zespołu Szkół NR2 odbył się apel poranny, a pod siedzibą Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie uroczystości zakończenia pobytu Kampanii Kadrowej w Jędrzejowie.

Wicestarosta Maria Barańska skierowała słowa do uczestników marszu:
– Niech Patron Naszego Miasta Błogosławiony Mistrz Wincenty Kadłubek, pierwszy POLAK, historyk dziejów naszego NARODU się Wami opiekuje i wyprasza u DOBREGO BOGA, siły
i zdrowie na dalszy trud waszego marszu upamiętniającego wydarzenia sprzed 106 lat.
Złożono kwiaty pod Dębem Niepodległości.

W 106. Rocznicę wymarszu Pierwszej Kompani Kadrowej statuetkę „Skrzydło Niepodległości” za promowanie czynu 6 sierpnia 1914 r. otrzymał Paweł Kowalski – Przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy AK – koło w Jędrzejowie.

Przewodniczący Rady Powiatu Jędrzejowskiego Marek Mentel wraz z Prezesem Stowarzyszenia Patriotycznego, Chrześcijańskiego „TYNIEC” Witoldem Chmielewskim, przekazali na ręce Komendanta Marszu Dionizego Krawczyńskiego drewniany krzyż wykonany z okazji 100-nej rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II – Papieża Polaka. Następnie Kadrówka wyruszyła do Choin nad Nidą.

W uroczystościach udział wzięli m.in. Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Marek Bugusławski, Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna, Wicestarosta Maria Barańska, Przewodniczący Rady Powiatu Jędrzejowskiego Marek Mentel, Członkowie Zarządu Powiatu Jędrzejowskiego: Jarosław Krawczyk i Tomasz Puchrowicz, Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, Prezes, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „JODŁA” Dionizy Krawczyński, Przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy AK – koło w Jędrzejowie – Paweł Kowalski, Przewodniczący Powiatowej Rady ds. Kombatantów Bernard Suchmiel, Janusz Adamczyk, były Dyrektor Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie Maciej Przypkowski, Dyrektor Centrum Kultury w Jędrzejowie Józef Straszak i pracownicy tej placówki, pracownicy Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie i mieszkańcy Jędrzejowa.

Tegoroczny Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii odbył się w okrojonej, symbolicznej formie.
Ze względu na panującą w Kraju sytuację epidemiologiczną zmniejszono liczbę pododdziałów, a w uroczystościach brało udział Kierownictwo Marszu. Obchody odbyły się na wolnym powietrzu z zachowaniem dystansu społecznego, a także liczbę uczestników zgromadzenia zawężono do koniecznego minimum.

Kolejny Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej już za rok.

GALERIA ZDJĘĆ

 

(MF)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *